EasyN kézikönyv P és H szériás IP kamerákhoz
Olvassa el kapcsolódó kézikönyveinket is:
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!- Helyi hálózat elérése az Internetről
- A helyi hálózat elérése az Internetről
- Port forwarding a gyakorlatban
1. Bevezetés
1.1 A csomag tartalma:
- Tápegység
- Csavarok
- UTP Kábel
- WiFi Antenna (WiFi-s modellek esetén)
- Tartókonzol
1.2 Első beüzemelés
Kicsomagolás után az első beüzemelés során (WiFi-s modellek esetén is), egy UTP kábellel csatlakoztassuk az IP kamerát egy routerre. Fontos, hogy a számítógép is ugyanarra a routerre legyen csatlakoztatva. A kezdeti beállítások után, már természetesen bárhonnan megtekinthető lesz a kamera.
Amennyiben a csatlakoztatás sikerült, az IP kamera UTP csatlakozásánál két led fog világítani. Egy narancssárga és egy zöld.
Ha ezek közül valamelyik nem ég, akkor a következő hibalehetőségek lehetnek:
Narancssárga led nem ég: Nincs feszültségforrás. Ellenőrizze a áramhálózatot és a tápegység helyes működését.
Zöld led nem ég: Nincs hálózati forgalom. Ellenőrizze a UTP kábelt sértetlenségét és a csatlakozási pontok megfelelőségét.
A csatlakoztatás után töltse le a szükséges programcsomagot, a kamera adatlapján található linkről, és indítsa el a “IPCameraSearch.exe” programot. (Amennyiben engedélyt kér a program a hálózati csatlakozásra, kérem engedélyezze, különben nem fog működni a program)
A következő képernyő fogja fogadni:
Az indítás után a program egyből megkeresi az aktív hálózaton lévő kamerákat. Válasszuk ki a kamerát a bal oldali listából és kattintsunk az “Open” gombra.
2. Használat
2.1 IP Kamera belépés
A megnyitás után, az IP kamera kérni fog egy felhasználónevet és jelszót. A gyári értékek: Felhasználónév: admin Jelszó: admin
Itt háromféle módot is ki tudunk választani:
For IE, Firefox, Google, Safari Browser: Ha asztali számítógéppel rendelkezünk, akkor kattintsunk a “Sign In” gombra.
Mobil Phone: Ha telefonnal szeretnénk megnézni az élőképet.
For IE, Firefox, Google, Safari Browser: Kifejezetten Apple termékek részére kialakított felület.
Chrome esetén:
Kattintsunk az első opcióra. Fontos, hogy első indításnál engedélyezni kell a böngészőbe az ActiveX vezérlő. Chrome böngésző esetében, kattintsunk a címsor jobb oldalán található piros x-el ellátott ikonra.
A megjelenő ablakban, pedig menjünk a “Mindig engedélyezze a plug-ineket..” opciót.
Ez után frissítse az oldalt. Ha minden beállítás helyes, akkor látnia kell az élőképet.
Firefox esetén:
Kattintsunk az “OcxWebPlugin aktiválása” szövegre.
Majd a címsorba megjelenő ablakban kattintsunk az “Engedélyezés és megjegyzés” gombra.
Ez után frissítse az oldalt. Ha minden beállítás helyes, akkor látnia kell az élőképet.
2.3 Kezelőgombok
Csatornák:
A kamera rendelkezik több csatornával is. A “First Stream”-en a lehető legjobb képminőség érhető el. A “Second stream”-en pedig már alacsonyabb felbontás érhető el. A mobiltelefonos megtekintésnél így kevesebb adatforgalommal is megtekintheti a kamera élőképe.
Mikrofon és hangszóró bekapcsolása:
Ha a kamera támogatja, akkor lehetőség van a videofelvétel mellett a hangot is lejátszani. A beltéri forgathatós kameráknál van beépített mikrofon, tehát nem szükséges külső eszközt kötni rá. Lehetőség van továbbá arra is, hogy kétirányú kommunikációt folytassunk. Ehhez szükséges egy a számítógéphez csatlakoztatott mikrofon, melynek segítségével az IP kamerára rákötött hangszóróján hallható a hangunk.
Hangszóró bekapcsolásához, kattintsunk a “Talk” gombra, míg a hang lejátszáshoz kattintsunk a “Listen” gombra.
Forgatás és pásztázás:
Ha a kamera támogatja, akkor lehetőség van a kezelőfelületen forgatni a kamerát. A megfelelő nyilak megnyomásával, tudjuk forgatni a kamerát. A mozgás addig tart ameddig a gombot nyomva tartjuk.
Forgathatós IP kamerák esetében lehetőség van függőleges és vízszintes pásztázásra is. Nyomjuk meg a kívánt irányít és a kamera folyamatosan fog pásztázni jobb-balra, vagy felfele-lefele.
Presetek:
Forgathatós IP kamerák esetén lehetőség van előre betanított forgatásokra is. Ha ilyet szeretnék beállítani, akkor kezdjük el forgatni a kamerát a megfelelő pozícióba majd kattintsunk a “Set” gombra. Ha több ilyet is szeretnénk menteni, akkor mindig a “Preset” lenyíló menünél válasszunk egyedi számot. A mentett mozgatás előhívásához kattintsunk a “Go” gombra.
Pillanatkép és videofelvétel:
Lehetőség van az aktuális élőképről pillanatképet illetve videofelvételt készíteni. A pillanatfelvételhez kattintsunk a fényképező (Snapshot) gombra, míg a videofelvételhez kattintsunk a bal oldali gombra (Record).
Ha meg szeretnénk változtatni a rögzített videó vagy pillanatkép rögzítési helyét, akkor kattintsunk a “Path” gombra, és meghatározhatjuk, hogy hova rögzítse az IP kamera a felvételeket.
Egyéb gombok:
Playback: Lehetőség van a számítógépen lévő felvételeket visszanézni, illetve megkeresni.
Zoom: Digitális nagyítási lehetőség. Az élőképen van mód a nagyítása illetve kicsinyítésre.
3. IP kamera információk
A beállítások nyitólapján, egy összegző oldalt találunk, ahol részletes le vannak írva a kamerákra vonatkozó információk.
Device Name: Az ip kamera neve. Tetszőlegesen módosítható.
Network connection status: Milyen módon csatlakozik a kamera a hálózatra. Ez két fajta mód lehet: Vezetékes és vezeték nélküli.
Software és Application version: A kamerán fent lévő programnak a verziószámai. Terméktámogatásnál ezeket a verziószámokat érdemes feljegyezni.
MAC Address: Minden hálózati eszköznek van egyedi úgynevezett MAC címe. Ez alapján lehet azonosítani az eszközt a hálózaton. Részletesen itt olvashat róla: MAC címek
IP Address: A kamera jelenlegi IP címe. IP címek az elméleti leírásához kattintson IDE.
LAN Netmask DNS: A kamerának a jelenlegi alhálózati maszk és DNS címei. Elméleti leíráshoz kattintson IDE.
UPNP: Univerzális porttovábbítás. Modern eszközök esetében lehetőség van, hogy a kamera és a router automatikusan elvégezze az úgynevezett port továbbítást. Viszont elképzelhető, hogy ez zavarokat fog okozni.
Manufacturers dynamic domain name: A gyár által biztosított DDNS állapota.
The third party state of dynmic domain names: Ha lett beállítva másodlagos külső DynDNS elérés, akkor annak állapotát mutatja.
The system is running time: Jelenlegi dátum és idő a kamerán.
Watch the video connections: Jelenleg hány kliens csatlakozik a kamerához.
SD card status Amennyiben a kamera rendelkezik SD kártya foglalattal, akkor itt tekinthető meg, hogy mekkora a kártya kapacitása illetve még mennyi szabad hely áll rendelkezésre.
Indicator Display Mode: Lehetőség van a kamerán látható zöld villogó LED-et kikapcsolni. Ha nem szeretnénk, hogy folyamatosan villogjon, válasszuk ki a “Been extinguished” opciót.
Language: Jelenlegi kiválasztott nyelv.
4. Rendszer beállítások (System Settings)
4.1 Kamera információk (Device info)
A device info menüpont alatt szintén megtalálhatjuk az IP kamera adatait.
4.2 Idő beállítások (Time Settings)
A kamera támogatja az úgynevezett NTP Server-t is. Így folyamatosan frissíti az internetről az aktuális időt. Amennyiben nem áll rendelkezésre aktív internet kapcsolat, lehetőség van a számítógép órájával is szinkronizálni. Ekkor kattintson a “Synchronized to the PC time” gombra.
4.3 Rendszer beállítások (System Maintenance)
Reboot the system: A kamera újraindítása
Restore factory default value: A gyári értékek visszaállítása. Figyelem! Minden adat és beállítás el fog veszni.
Backup configuration data: A beállítások lementése.
To restore configuration data: A beállítások visszatöltése
System upgrade: Rendszerfrissítés. Figyelem! Helytelen szoftver frissítése esetén nem vállalunk garanciát az adott kamerára.
5. Hálózat (Networking)
5.1 Hálózati beállítások (Networking)
A hálózati beállításoknál, módosítani tudjuk a kamerához tartozó IP címet, alhálózati maszkot, átjárót és DNS címeket. Ha nem vagyunk biztos a beállításokban, akkor a “IP Access” legördülő menüt állítsuk “Automatically obtain IP”-re. Illetve “DNS Configuration” “Automatically set DNS”-re. Ekkor a router automatikusan megadja a kamerának ezeket az adatokat.
Megjegyzés: Ilyenkor a kamera IP címe általában megváltozik. Futtassa ismét a “IPCameraSearch.exe” programot, ahol megtudhatja milyen IP címen érhető el a kamera.
A port beállításokban átírhatjuk a kamera portjait. A portokról bővebben ITT olvashat.
Amennyiben megváltoztatja a alapértelmezett HTTP portot, akkor ügyeljen arra, hogy a kamera elérése is megváltozik. Ha pl. a kamera elérése eddig 192.168.1.159 címen volt elérhető, és megváltoztatja a HTTP portok pl: 1000-re, akkor az új elérés a következő lesz: 192.168.1.169:1000
Az RTSP porton keresztül folyik a videofolyam. Ha nem biztos a beállításában, akkor ne módosítsa. Az RTSP azonosításnál, ha a kamerát szeretnénk online stream-re használni, akkor válasszuk a “RTSP Permission to check” opciót módosítsuk “Always Off”-ra. A beállítás után indítsa újra az IP kamerát.
5.2 Wifi beállítások (Wireless Settings)
Ha a kamera rendelkezik vezeték nélküli kapcsolódási lehetőséggel, akkor ezen a menüponton lehet beállítani. Kezdésnek állítsuk át a “Enable Wireless” opciót “Open” módra.
Ekkora megjelennek a szükséges mezők a beállításhoz. Kattintsunk a “Keresés” gombra.
FIGYELEM! A routeren MAC SZŰRÉS ALKALMAZÁSA ESETÉN vegye figyelembe, hogy a kamera MAC azonosítója más vezetékes, és más vezeték nélküli kapcsolat esetén!
Megjegyzés: A kamerára csavarozza fel a dobozban található WiFi antennát.
A kamera ekkor kilistázza az elérhető WiFi hálózatokat. Amennyiben nem jelenik meg az Ön hálózata, kérem ellenőrizze a router beállításaiban, hogy nincs-e rejtve esetleg a hálózati azonosító, illetve megfelelő távolságra van-e a kamera a routertől.
Az “Sure” gomb megnyomásával, adjuk hozzá a hálózatot a kamerához. Ekkor a kamera kitölti már a titkosítás módját és az azonosítást.
A “Key” és “Confirmation key” mezőbe írjuk be a hálózathoz tartozó jelszót. Majd kattintsunk az “Alkalmaz” gombra.
A adatok helyességét ellenőrizzük az “Check” gomb megnyomásával. Ha minden adat megfelelően van megadva, akkor ez az üzenet fogad minket: “A connection, wireless settings are correct”.
Ha sikertelen üzenetet kapunk, akkor ellenőrizzük a jelszó helyességét.
5.3 Távoli elérés (Remote Access)
Az IP kamera rendelkezik gyári DDNS címmel. Ha el lett végezve a úgynevezett Port Forward beállítás, akkor a Gyári domain címen érhető el a kamera. Ez mindig egyedi cím, amit a kamera hátulján lévő matricán tudhat meg. DDNS-ről további információkat olvashat IDE kattintva.
Az IP kamerán beállítható külső DDNS szolgáltatók is. A bekapcsoláshoz, kattintsunk a “Enable” opcióra, majd töltsük ki a DDNS szolgáltatótól kapott adatokkal. Weboldalunkon is vásárolhat DDNS fiókot, ami ingyenesen beüzemelünk Önnek.
Automatic port mapping UPnP: UPNP esetén a kamera és a router egymás között le tudják tárgyalni a szükséges portok nyitását, Fontos megjegyezni, hogy a bekapcsolása sokszor zavart okozhat.
5.4 ONVIF
Az ONVIF szabvány lehetővé teszi, hogy egy IP kamera más gyártó termékeivel, szoftvereivel is kompatibilis legyen. Természetesen az együttműködés feltétele, hogy a másik termék is támogassa az ONVIF szabvány azonos verzióját.
Ha nem szeretnénk ez az opciót használni, akkor kattintsunk a “Close” opcióra.
Továbbá beállíthatjuk, hogy milyen porton legyen elérhető a kamera az ONVIF szabványon keresztül. Az “Purview” csak kivételes esetekben kell bekapcsolni. Általános felhasználásnál legyen kikapcsolva.
6. Haladó beállítások (Advanced Settings)
6.1 Felhasználókezelés (User manage)
Az IP kamera 3 fajta jogosultsági szintet támogat. Az “admin”-nak mindenhez joga van. Az “user” , csak a kamera beállításához van joga (pl. forgatás). Míg a “guest” csak a kamera képét látja.
Ebbe a menüpontba lehetőségünk van, módosítani a gyári belépési adatokat. Az első mezőbe adjuk meg a kívánt felhasználónevet, a második mezőbe pedig a hozzá tartozó jelszót, míg a harmadikba pedig a jelszó megerősítést.
6.2 Pillanatkép készítés (Capture Time)
Az IP kamera azt a funkciót is támogatja, hogy egy bizonyos időintervallumba készít egy fontot és elmenti az SD kártyára vagy feltölti az FTP szerverre. Megadhatjuk, hogy hány másodpercenként készítsen képet (1 mp a minimum érték). Illetve a jelölődoboz kijelölésével megadhatjuk, hogy hova mentse a felvételeket. FTP beállításról az FTP menüpontban olvashat.
Szintén van lehetőség az időzítésre is. Megadható, hogy milyen napokon és azon belül milyen órákba működjön ez a funkció. Ha zöld a téglalap, akkor aktív a funkció, ha áttetsző fehér akkor inaktív.
FIGYELEM: Kérjük ellenőrizze, hogy a készülék időbeállításai megfelelőek legyenek, mielőtt elvégezné az ütemezést, így a dátum és az idő pontosan lesz feltüntetve a kamera jobb felső sarkában, és a rögzítés is a kívánt időpontban fog történni. A megfigyelni kívánt terület biztonsága érdekében ez a lépés nagyon fontos!
7.3 Rögzítés TF/SD kártyára (Timer record)
Ha az IP kamera támogatja a memóriakártya behelyezését, akkor ezen a menüponton tudjuk aktiválni a rögzítés. Jelöljük ki a “Open” opciót. Ekkor megjelennek a részletes beállítások.
Meghatározhatjuk, hogy egy felvétel hány másodperces legyen maximum. A 600 másodperc 10 percet jelent. Ez azt jelenti, hogy 10 percenként új fájlba menti a kamera a felvételeket, így könnyebben lehet visszanézni az adott eseményeket. Beállíthatjuk, hogy melyik csatorna kerüljön rögzítésre. Az első csatorna mindig a maximális felbontást jelenti. A további csatornák kiválasztásával romlik a minőség, viszont több felvétel fog felférni a memóriakártyára.
Itt is van lehetőség időzítésre. Megadható, hogy milyen napokon és azon belül milyen órákba működjön ez a funkció. Ha zöld a téglalap, akkor aktív a funkció, ha áttetsző fehér akkor inaktív.
FIGYELEM: Kérjük ellenőrizze, hogy a készülék időbeállításai megfelelőek legyenek, mielőtt elvégezné az ütemezést, így a dátum és az idő pontosan lesz feltüntetve a kamera jobb felső sarkában, és a rögzítés is a kívánt időpontban fog történni. A megfigyelni kívánt terület biztonsága érdekében ez a lépés nagyon fontos!
7.4 Email
Az Email beállítások alatt megadhatunk egy fiókot, amire küldi az IP kamera a riasztás esetén keletkező fotókat. SMTP szerver általában minden internetszolgáltató mellékel, de beállítható tetszőleges fiók is, pl Gmail.
Egy példa Gmail fiók beüzemeléshez:
- SMTP Server: smtp.gmail.com
- Port: 465
- Safe Link: SSL.
- Verification: Legyen kijelölve az “Open” opció.
- Username: A Gmail-hez tartozó fióknak a felhasználóneve. Fontos, hogy a teljes email címet írja ki. pl: cameradepo@gmail.com
- Password: A Gmail-hez tartozó jelszava.
- Send to: Ide azokat a címeket írja, ahova szeretné továbbítani a riasztási e-maileket.
- Sender address: A küldő email cím. Legyen mindig felhasználónévnél beállított email cím.
- Theme: Az email tárgya. Fontos megjegyezni, hogy érdemes ékezetmentesen beírni.
- Information: Az email üzenete. Tetszőleges szöveg adatható meg, itt is ügyeljünk, hogy lehetőleg ékezet nélkül írjuk be.
Kattintsunk ezek után az “Ok” gombra, majd a “Test” gomb segítségével ellenőrizzük a beállításokat. Ha a “Successful” üzenetet látjuk, akkor sikeres volt a beállítás. Amennyiben a beállítás “Unsuccessful”, akkor ellenőrizzük, hogy a felhasználónév és jelszó megfelelő-e.
7.5 FTP
Az FTP beállítások alatt adhatjuk meg az adatokat, hogy milyen szerverre küldje az IP kamera a felvételeket. A tesztelés előtt kérem mentse el a beállításokat.
7.6 Riasztási szerver (Alarm server)
A kamera támogatja az úgynevezett riasztási szervereket. Ha riasztást érzékel, akkor az előre beállított szervere tud küldeni parancsot.
7.7 PTZ Protokoll (PTZ Protocoll)
A PTZ protokoll alatt állíthatjuk be, hogy milyen gyorsan pásztázzon illetve forogjon az IP kamera. A pásztázási sebességnél 1-50ig adhatjuk meg az értéket. Ezt az opciót a kamera kezelőfelületén tudjuk aktiválni.
A “PTZ speed”-nél pedig megadhatjuk, hogy milyen sebességgel forogjon a kamera manuális irányítással.
A következő opció alatt, pedig bekapcsolhatjuk, hogy mindig térjen középre a kamera ellenőrzés során. Pl. újraindításnál.
Az utolsó opciónál pedig kikapcsolhatjuk, hogy a kamera forgás esetén ne érzékeljen mozgást.
8. Riasztás (Alarm settings)
8.1 Külső riasztás (External Alarm)
Ha az IP kamera rendelkezik riasztó ki és bemenettel, akkor itt beállítható, hogy riasztás esetén a kamera küldjön egy jelet a riasztó kimeneti pontra. Meghatározható, hogy nyitó illetve záró jelet küldjön. Ezzel akár riasztás esetén felkapcsolható egy reflektor, vagy akár egy külső riasztóegység is.
8.2 Mozgásérzékelés (Motion Detection)
Az IP kamera támogatja a mozgásérzékelés funkciót. Maximálisan 4 zónát támogat. Első lépésként jelöljük ki az Window1 opciót. Majd a csúszkával tudjuk meghatározni, hogy milyen érzékenységgel riasszon. Ez az érték 1-100-ig terjedhet. Így beállítható, hogy pl. egy kisállat esetén ne történjen vakriasztás. Amennyiben kijelöltük az első zónát, a élőképen megjelenik egy zöld téglalap. Ezt a téglalapot szabadon mozgathatjuk és nagyíthatjuk. A mozgatáshoz kattintson a téglalap középre és lenyomott gombbal húzza a megfelelő területre. A nagyításhoz pedig a jobb alsó saroknál kattintson a jelölésre.
8.3 Hangriasztás (Alarm Audion)
Ha az IP kamera rendelkezik beépített mikrofonnal, akkor beállítható, hogy hang esetén is történjen riasztás. A bekapcsoláshoz, kattintsunk a “Open” opcióra, és szintén megadhatunk egy érzékenységi szintet. Ez az érték 1-100-ig terjedhet.
8.4 Riasztás (Linkage Alarm)
Többféle opció is beállítható, hogy mi történjen riasztás esetén.
E-mail alarm: Riasztás esetén küld egy email-t, képernyőfotóval a riasztás eseményről.
Save the image to the FTP: Előre meghatározott FTP szerverre küld egy képet riasztás esetén az IP kamera.
Save the video to the FTP: Előre meghatározott FTP szerverre küld egy videót riasztás esetén az IP kamera.
Relay Output: Beállítható, hogy egy riasztás hány másodpercig tartson.
Save the image to the SD Cart: Riasztás esetén az IP kamera elmenti a kép(eket) az SD kártyára.
Save the video to the SD Cart: Riasztás esetén az IP kamera elmenti a videót az SD kártyára.
Alarm Server: A kamera támogatja a külső riasztási szerverre történő jelzést. Aki rendelkezik ilyen eszközzel, a “Riasztási szerver beállítás” menüpont alatt töltse ki a csatlakozási adatokat.
Alarm preset: Ha van tárolt úgynevezett “Preset”, akkor beállítható, hogy riasztás esetén elvégezze az előre betanított forgást.
6.5 Riasztás időzítése (Alarm time setting)
Lehetőség van a riasztás időzítésre is. Ha például csak munkaidőn túl kell, hogy riasszon a kamera, akkor beállíthatók, hogy csak bizonyos időtartományba riasszon az IP kamera.
A zöld téglalap az aktív éles időszak, míg a fehér a kikapcsolt inaktív.
FIGYELEM: Kérjük ellenőrizze, hogy a készülék időbeállításai megfelelőek legyenek, mielőtt elvégezné az ütemezést, így a dátum és az idő pontosan lesz feltüntetve a kamera jobb felső sarkában, és a rögzítés is a kívánt időpontban fog történni. A megfigyelni kívánt terület biztonsága érdekében ez a lépés nagyon fontos!
9. Videó és kép beállítások (Video & Audio Settings)
9.1 Kép beállítások
Az IP kamera kép beállításoknál 3 opció áll rendelkezésre a finomhangolásra.
Brightness: Növelésével kiemelheti a részleteket a túl- vagy alulexponált részeket.
Saturation: A színtelítettség azt fejezi ki, hogy a különböző színekben a domináns színárnyalat mennyire dominál az összes többi színárnyalathoz képest. Más szóval az adott szín annál telítetlenebb minél többféle hullámhosszú elektromágneses sugárzás alkotja.
Contrast: A világos és sötét részek közötti fényesség aránya
Sharpness: Élesség állítás
Upper and lower reversal, About reversal: Ha a kamera esetlegesen fejjel lefelé került felszerelése, akkor a képet meg lehet forgatni a “Upper and lower reversal” és “About reversal” kijelölésével.
AeMode: A képfrissítés frekvencia állításával ki lehet küszöbölni a különböző neoncsövek és világításoknak a vibrálását. Amennyiben ilyet tapasztal, próbálja meg módosítani a beállítást 60 Hz-re.
Infrared: Kézzel is ki lehet kapcsolni az éjszaka világító infra led-eket, ha esetlegesen zavaró hatással van. Illetve az éjszakai úgynevezett IR-CUT szűrő is kikapcsolható.
IR-CUT fogalma: Az éjjellátáshoz használt infra ledek működéséhez szükséges szűrő a nappali viszonyok közt torzítja a kamera színeit, a zöld szín lilásnak, a szürke kékesnek látszik. Ennek a jelenségnek a kiküszöbölése az IRCUT technológia, mely hatására az éjjellátó kamerák képe nappal is színhű marad.
9.2 Videó beállítások
A képfrissítés frekvencia állításával ki lehet küszöbölni a különböző neoncsövek és világításoknak a vibrálását. Amennyiben ilyet tapasztal, próbálja meg módosítani a beállítást 60 Hz-re.
A “Video Coding” beállítással, meg tudjuk határozni, hogy milyen mértékben tömörítse a kamerát az élőképet.
A “Frist Stream” az úgynevezett főcsatorna. Itt lehet megtekinteni az IP kamera maximális felbontását. A bitarány növeléséhez a kép minősége jobb lesz, viszont ezzel a kamera hálózati igénye is növekedik. Amennyiben lassú internetkapcsolattal rendelkezik és kívülről is meg szeretné tekinteni a kamera képet, akkor érdemes a bitarányt csökkenteni.
Változó bitráta (Variable BitRate, VBR): A változó bitráta alkalmas arra, hogy például egy video kevésbé mozgalmas, sok állóképet tartalmazó részeinél alacsonyabb, a gyors mozgásokat tartalmazó részeknél azonban magasabb bitrátát alkalmazzanak.
Állandó bitráta vagy konstans bitráta (Constant BitRate, CBR): Olyan felvétel, amely a teljes videoban azonos adatátviteli sebességgel került rögzítésre.
Video Coding quality: Kép tömörítési minőség. Minnél magasabbra állítja az értéket, annál gyengébb lesz a kép minősége.
Képarány avagy FPS: képkocka per másodperc – A másodpercenként megjelenített képek száma. Az emberi szem a 24 FPS-t már folyamatosnak látja. Minél kisebb ez az érték annál darabosabb lesz a kép.
A második csatornát általában a mobilos megjelenésen láthatjuk. Illetve ha a kamera kezelőfelületén egyszerre több kamera képet is nézünk.
A harmadik csatorna szintén a mobilos megjelenésnél láthatjuk, illetve ha a kamera kezelőfelületén egyszerre több kamera képet is nézünk. A JPEG csatornánál, pedig nem videofelvételt, hanem mindig egy fix képet láthatunk. Ez pl. online közvetítésnél, használható, ha kevés hálózati erőforrás áll rendelkezésünkre.
Az utolsó szekcióba, pedig bekapcsolhatjuk az élőfelvételek a aktuális dátum kijelzését, illetve megadhatunk egy tetszőleges szöveget, amit szintén megjelenik az élőfelvételen. Ha több kamerából áll a rendszer, akkor így könnyen meg lehet különböztetni a kamerákat.
9.3 Audio beállítások (Audio parameters)
Amennyiben a kamera rendelkezik beépített mikrofonnal, vagy audio kivezetéssel, akkor itt beállítható a kimeneti és bemeneti hang erőssége.
Lehetőség van a hangot rögzíteni is. Fontos megjegyezni, hogy jelenleg ONVIF szabvány nem képes hang átvitelére, így ez a funkció csak akkor működik ha saját EasyN rögzítővel használjuk a kamerákat vagy ha SD kártyára mentjük a felvételeket.
Továbbá választhatunk Audio tömörítési módot is. A “G.711” tömörítés jobb hangminőséget eredményez, de gyorsabb internet kapcsolat szükséges hozzá.
10. MultiWindows CMS
10.1 Kamera hozzáadása
A telepítéshez a letöltött csomagban, kattintson a “EasyN Multi-Window 3.0.1.9.exe” fájlra, és telepítse a programot.
A telepítés után futassa a programot. Az indítás után a következő képernyő fogad minket:
A kamera hozzáadáshoz kattintson a fogaskerék ikonra. Első indításnál kérni fogja a program a felhasználónevet és jelszó. Gyári értékek: Felhasználónév: admin Jelszó: üres(Későbbiekben, ezt meg lehet változtatni)
A felhasználónév és jelszó beírása után, megjelenik az eszközkezelő felület. Első lépésként kattintsunk az “Add area” gombra.
A megjelenő ablakban adjunk meg egy teljesen tetszőleges szöveget. Majd kattintsunk a “Ok” gombra.
Fontos, hogy a kamera ugyanazon a hálózaton legyen mint a számítógép. Ez után kattintsunk a “Search” gombra. Ha sikeresen talált a program kamerát a hálózaton, akkor a listába megjelenik az egyedi azonosítóval. Ezután kattintson a “Search” gomb feletti “>>” gombra.
Lehetőség van manuális hozzáadásra is. Ez akkor célszerű, ha a kamera egy távoli helyen van. Ekkor kattintsunk az Add Device gombra. Ekkor a következő adatokat kell megadnunk:
UID: Egyedi azonosító. A kamera hátulján lévő matricán található.
Name: A kamerához tartozó felhasználónév.
Password: A kamerához tartozó jelszó.
Area: Terület
Ha hozzáadtuk a kamerát, akkor a jobb oldali oszlopban is meg fog jelenni az IP kamera.
Ezután, ha visszatérünk a főképernyőre, akkor már láthatjuk a kamera élőképét.
10.2 Kezelőgombok
10.2.1 Presetek
A programban lehetőség van rengeteg előre meghatározott Presetek kezelésére. A Preset-ről részletesebben feljebb olvashat a 2. Használat alatt.
10.2.2. PTZ
Forgathatós kamerák esetében, lehetőség van a programból való vezérlésre is. A forgatásra használja az iránygombokat.
10.2.3 Hang
Amennyiben a kamera rendelkezik audioval, akkor a programban is aktiválhatja. A mikrofon bekapcsolásához, kattintson a mikrofon ikonra, a hangszóró-t pedig a Hangszóró ikon megnyomásával tudja. Lehetőség van továbbá a digitális nagyításra is. Ehhez kattintson a nagyító ikonra.
10.2.4 Rögzítés
Lehetőség van a programban, rögzítési lehetőségre is. Ekkor a program a számítógép merevlemezére menti az felvételeket. Az első ikonnal a folyamatos videórögzítést tudja bekapcsolni, míg a második fényképező ikonnal pillanatfelvételt tud készíteni.
10.2.5 Vezérlő gombok
Rács: Az első gomb segítségével, változtatható a program rácsszerkezete. Így akár 16 kamera élőképét is tudjuk egyszerre követni. A kiválasztáshoz csak kattintson az első négyzetes ikonra, majd válassza ki a kívánt rácsot.
Teljes képernyő: A következő gombbal teljes képernyőre tudja kapcsolni a programot.
Váltás: Amennyiben egy helyen több kamera is található, akkor a nyilak segítségével tud váltani a kamerák között.
Menü elrejtése: A lefele mutató ikonnal rendelkező gomb megnyomására pedig eltűnnek a vezérlőgombok.
10.3 Visszajátszás
Amennyiben rögzítettünk felvételeket a programban, akkor lehetőség van visszajátszani a felvételeket. Részletesen beállítható a kívánt időintervallum és csatornák számát is ki tudjuk választani.
10.4 Beállítások
10.4.1. Csoportok kezelése
Lehetőség van a programban létrehozni csoportokat. Így egy helyen, több kameraképet is meg lehet tekinteni. A csoport létrehozásához, kattintsunk az “Add Group” gombra. Itt adhatunk egy tetszőleges csoportnevet, illetve kiválaszthatjuk, hogy összesen hány kamerát szeretnénk belerakni a csoportba. Maximálisan 6 kamerát támogat a program.
10.4.2 Kamera paraméterek
A programból pár alapvető kamerabeállítást is bekapcsolhatunk:
Motion Detection: Mozgásérzékelés bekapcsolása, és érzékenység meghatározása
Flip to screen: Kép megforgatása illetve tükörkép.
Environment model: Működési környezet. Beltér, Kültér stb..
Password: Jelszó módosítása.
Wifi: Wifi beállítása. (Amennyiben támogatja a kamera).
Quality: Képminőség beállítása.
10.4.3 Rögzítés időzítése
Lehetőség van a rögzítést időzíteni is. Válasszuk ki a listából a kívánt kamerát és határozzuk meg az aktuális időintervallumot, amikor a program rögzítse a kamera élőképet. (Figyelem! A programban futnia kell ilyenkor a háttérben).
A következő lépésben pedig kiválaszthatjuk, hogy melyik merevlemezre történjen a rögzítés.
General Record Lenght: Mekkora szeletekben rögzítsen a program. Alapértelmezésben 5 percenként készít új felvételeket.
Disk begin recovery control: Mekkora legyen a max tárterület amit a felvételeket elfoglalnak.
Switch Internal: Ha vannak csoportok, akkor milyen időközönként változtassa a kamerákat.
No hard disk space coverage: Ha nincs hely a merevlemezen, akkor szabadítson fel új területeket.
10.4.4 Felhasználók kezelése
A programban létrehozhatunk többféle felhasználót és ezekhez tartozó jogosultságokat. Jelenleg három felé jogosultság van: Adminisztrátor, Operátor, és vendég. Az adminisztrátor mindenhez hozzáfér, az operátor csak az alap beállításokhoz, míg a vendég csak az élőképet láthatja. Felhasználó hozzáadáshoz, kattintsunk az “Add” gombra.
Username: felhasználónév:
Password: Jelszó
Confirm Password: Jelszó megerősítése
Permissions: Jogosultság
10.4.5 Egyéb beállítások
Connect timeout: Kapcsolódási kisérlet ideje.
Log retention time: Naplózás megőrzésének ideje.
Capture format: Pillanatkép készítésénél a kép formátuma.
Image capture Path: Pillanatkép rögzítése helye.
No need to login into the software automatically: Nincs szükség egyből bejelentkezésre a program induláskor.
Start the software automatically connect all devices: A program induláskor az összes hozzáadott kamerára rácsatlakozik.
Booting the system automatically run the program: A program a windows induláskor automatikusan elindul.
Single screen number: Alap terület a rácsrendszerbe.
Display Mode: Megjelenítési mód
The default password add device: Alap jelszó kamera hozzáadásnál.
10.5 Naplózás
Itt tekinthetjük meg a naplóbejegyzéseket. Bejelentkezések, kamera hozzáadások stb..